21 września 2020
W Krynicy Zdroju znajdziesz kilka rodzajów wód leczniczych, a każda z nich może wspierać leczenie różnych dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że takich wód nie powinno się pić, jak tradycyjnych napojów i gasić nimi pragnienia. Warto stosować je w konkretnych sytuacjach. Sprawdź, jakich wód mineralnych możesz spróbować w Krynicy Zdroju i jak korzystać z ich właściwości.
Czym są szczawy?
Wody, których możesz spróbować w Krynicy Zdroju to szczawy. Co to oznacza? Szczawa jest rodzajem wody mineralnej nasyconej wolnym dwutlenkiem węgla w ilości powyżej 1000 mg/dm3. Wysokie stężenie CO2 jest spowodowane ruchami tektonicznymi, które umożliwiają przemieszczanie się dwutlenku węgla z głębszych warstw skorupy ziemskiej w kierunku płycej położonych wód podziemnych i nasycanie ich tym związkiem chemicznym. Dostępne w Krynicy szczawy są bogate w różnego rodzaju minerały (pierwiastki oraz związki chemiczne), a każda z nich ma inne właściwości.
Oprócz szczaw w Krynicy możesz spotkać też tzw. mofety, czyli miejsca, w których dochodzi do naturalnych wyziewów CO2. Więcej na ich temat przeczytasz we wpisie: Mofety w Krynicy Zdroju – atrakcja, której nie możesz przegapić.
Zdrój Główny i Kryniczanka
Zdrój Główny to woda, którą potocznie nazywa się Kryniczanką, choć oficjalnie nazwa Kryniczanka jest zarezerwowana dla innej wody. Zdrój Główny to szczawa żelazisto-wapienna, manganowa, z dużą ilością bezwodnika kwasu węglowego. Polecana jest przede wszystkim osobom, które cierpią na:
- schorzenia układu pokarmowego,
- anemie,
- zaburzenia gruczołów dokrewnych,
- choroby żołądka.
Kryniczanka natomiast to woda odmineralizowana, którą wydobywa się tuż obok Pijalni Głównej. Zawiera 2900 mg/l składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym sód, potas, magnez, fluor i wapń. Kryniczanka jest ceniona m.in. ze względu na swój smak – to jedna z najsmaczniejszych wód. Jej właściwości są następujące:
- pobudza apetyt,
- reguluje metabolizm,
- ułatwia trawienie,
- działa przeciwalergicznie,
- przyczynia się do zapobiegania miażdżycy i zawałów serca.
Lecznicza woda Zuber
Zuber to szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa. Jest uznawana za jedną z najsilniejszych w Europie. Możesz się jej napić w krynickiej Pijalni Głównej. Stosuje się ją przy schorzeniach i dolegliwościach takich jak:
- choroby układu pokarmowego,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- choroby wątroby,
- cukrzyca,
- schorzenia dróg żółciowych,
- objawy nadużycia alkoholu.
Lecznicze wody Jan i Józef
Jan i Józef to wody dostępne w pijalni Jana, która mieści się na terenie Parku Zdrojowego w Krynicy, u podnóża Góry Parkowej, a także w Pijalni Głównej.
Woda Jan jest szczawą słabo zmineralizowaną z przewagą wodorowęglanu wapnia. Jej najważniejsze cechy to:
- jest bardzo moczopędna,
- stosuje się ją w leczeniu kamicy nerkowej oraz stanach zapalnych dróg moczowych,
- obniża poziom cholesterolu we krwi, dlatego jest wykorzystywana pomocniczo do leczenia skazy moczanowej, miażdżycy i cukrzycy.
Woda Józef to szczawa wodorowęglanowo-wapniowa. Również ma silne działanie moczopędne. Wykorzystuje się ją do leczenia schorzeń nerek i dróg moczowych. Może być stosowana pomocniczo do leczenia niektórych schorzeń przewody pokarmowego oraz niedokrwistości.
Lecznicza woda Słotwinka
Możesz jej spróbować w pijalni Słotwinka na terenie Parku Słotwińskiego. Jest szczawą wodorowęglanowo-magnezowo-sodowao-wapniową i żelazistą. Oto najważniejsze informacje na temat Słotwinki:
- stosuje się ją w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego,
- działa przeciwalergicznie i bakteriobójczo,
- działa oczyszczająco – pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie,
- stosuje się ja przy leczeniu urazów kostnych i osteoporozy (ze względu na wysoką zawartość wapnia),
- łagodzi stres, nadpobudliwość i nerwice (dzięki zawartości magnezu).
Lecznicza woda Mieczysław
Wody Mieczysław spróbujesz w pijalni o takiej samej nazwie, która znajduje się w Starym Domu Zdrojowym. Jest to szczawa wodorowęglanowo-wapniowa, którą stosuje się m.in. przy chorobach układu pokarmowego oraz niedokrwistości.
Lecznicza woda Tadeusz
Tadeusza napijesz się w Pijalni Głównej. Jest to woda wodorowęglanowo-wapniowa z dużą zawartością żelaza. Stosuje się ją przy schorzeniach, takich jak:
- nadkwasota żołądka,
- niedowład żołądka,
- nieżyty jelita cienkiego,
- wrzodziejące nieżyty jelita grubego,
- niedokrwistość,
- niektóre alergiczne schorzenia przewodu pokarmowego.
Wody lecznicze w Krynicy Zdroju to naturalne skarby, z których możesz korzystać, by walczyć z niektórymi dolegliwościami. Pamiętaj jednak, by upewnić się, że dana woda będzie dla Ciebie dobra – zwłaszcza jeśli cierpisz na schorzenie, które na co dzień wymusza na Tobie stosowanie się do ścisłej diety.