26 marca 2019
Krynica Zdrój, kościół Przemienienia Pańskiego, widok od strony południowej, photo by Henryk Bielamowicz, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Krynica Zdrój to wyjątkowe miejsce na mapie Polski – na turystów czeka tu uzdrowisko, piękna natura, bezcenne ślady historii, sztuka, rozrywka, a nawet nutka adrenaliny. W mieście nie brakuje również miejsc, w których można oddać się refleksji, zadumie i modlitwie. Przedstawiamy najpiękniejsze świątynie w Krynicy!
Kościół Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Krynicy Zdroju
To dawny kościół zdrojowy pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej. Wybudowano go w połowie XIX wieku, kiedy to, w związku z intensywnym rozwojem krynickiego uzdrowiska, w mieście zaczęło osiedlać się więcej osób wyznania rzymskokatolickiego.
Świątynia wybudowana została w parku na Dietlówce, zgodnie z projektem jednego z najznamienitszych architektów swoich czasów – Feliksa Księżarskiego (zaprojektował on m.in. budynek Collegium Novum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie). Co ciekawe, budynek mocno nawiązuje do tradycji budownictwa prawosławnego – znajduje się na rzucie ośmiokąta, który połączono krzyżem greckim. Kościół konsekrowany był przez ks. Józefa Emanuela Matuzińskiego.
W 1892 roku, w związku z budową nowego kościoła rzymskokatolickiego w Krynicy, świątynia straciła na znaczeniu i została zamknięta. Po pewnym czasie, w związku z licznymi prośbami, wznowiono odprawianie w niej nabożeństw, jednak odbywały się one tylko w soboty, w okresie letnim.
Wewnątrz kościoła znajdują się dwa ołtarze, wykonane na przełomie XIX i XX wieku. Jeden z nich przedstawia Przemienienie Pańskie, drugi zaś obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy budynku kościoła znajduje się krzyż, który ustawiony został w 1910 roku, z okazji 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Aktualnie świątynia pełni funkcję pomocniczą (filialną) dla kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy Zdroju
Świątynię wybudowano w 1892 roku, według projektu Jana Zawiejskiego. W 1902 roku kościół konsekrowany był przez biskupa tarnowskiego – Leona Wałęgę. W latach 30. XX wieku budynek został znacznie powiększony i przeszedł gruntowną przebudowę. Jego nowy projekt stworzony został przez architekta Franciszka Mączyńskiego.
Pierwotna wersja kościoła wybudowana została w stylu neorenesansowym. Po przebudowie w latach 30. świątynia nie wyróżnia się cechami charakterystycznymi dla żadnego ze stylów architektonicznych. Ciekawym i wartościowym elementem kościoła są witraże – zaprojektowane przez Bogdana i Anatola Drwalów, wykonane w słynnej krakowskiej Pracowni Witraży Braci Paczków.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy Zdroju
Budowla wzniesiona została w latach 1887-1888 i pierwotnie służyła jako cerkiew greckokatolicka. Świątynia posiada charakterystyczne cechy tradycyjnego, łemkowskiego budownictwa cerkiewnego – jest to oszalowana, drewniana konstrukcja zrębowa z płaskimi stropami.
Budynek przebudowywany był w latach 1991-2000 i od 2002 roku pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła pomocniczego, wchodzącego w skład parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W kolejnych wpisach przyjrzymy się bliżej krynickim kościołom greckokatolickim, prawosławnym, baptystycznym. Śledź nasz blog na bieżąco!