16 grudnia 2019
Obraz David Mark z Pixabay
Nic tak nie porywa, jak prawdziwe historie. Opowieści o ludziach i zdarzeniach, które miały miejsce w rzeczywistości inspirują, uczą i skłaniają do refleksji. Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd najlepszych filmów o wspinaczce wysokogórskiej.
Czekając na Joe, reż. Kevin Macdonald, 2003
Prawdziwa historia, która miała miejsce w 1985 roku, w Alpach Peruwiańskich. „Czekając na Joe” to połączenie filmu fabularnego z dokumentalnym. Narratorami są bowiem brytyjscy wspinacze – Joe Simpson i Simon Yates oraz podróżnik Richard Hawking. To właśnie oni podjęli próbę zdobycia zachodniej ściany szczytu Siula Grande i to na nich wzorowano postaci występujące w produkcji.
Historia bohaterów przedstawiona w filmie wydaje się nieprawdopodobna, a jednak zdarzyła się naprawdę i zakończyła szczęśliwie. To opowieść o heroizmie, ogromnej woli życia i potędze gór.
Jurek, reż. Paweł Wysoczański, 2014
Film dokumentalny „Jurek” opowiada Jerzym Kukuczce, jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów i drugim alpiniście w historii, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki (14).
W filmie pojawiają się zarówno towarzysze wypraw Kukuczki czy koledzy z klubów górskich, jak i najsłynniejsi himalaiści, np. Reinhold Messner i Carlos Carsolio. Produkcja jest obrazem nie tylko losów Jurka, ale także opowieścią o całym pokoleniu alpinistów, którzy osiągali sukcesy w czasach tzw. złotej ery polskiego himalaizmu. To także obraz rzeczywistości peerelowskiej i historia ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach potrafili odważnie sięgać po marzenia.
Jerzy Kukuczka przeszedł długą drogę od socjalistycznego robotnika po gwiazdę światowej sławy. Żył intensywnie, spełniał marzenia i kochał góry ponad wszystko. Zginął podczas wyprawy na czwarty co do wysokości szczyt w Himalajach (Lhotse) w 1989 roku.
Everest – poza krańcem świata, reż. Leanne Pooley, 2013
Film dokumentalny „Everest – poza krańcem świata” opowiada o pierwszym w historii wejściu na szczyt Mount Everestu, w 1953 roku. Obraz ten łączy elementy filmu fabularyzowanego (będącego rekonstrukcją zdarzeń) z archiwalnymi materiałami i ujęciami szczytu, stworzonymi w technologii 3D. To ciekawa pozycja dla każdego – zarówno zapalonych wspinaczy, jak i wszystkich osób, spragnionych porywających historii i pięknych widoków.
Ślepy los, reż. Lucy Walker, 2006
Film opowiada prawdziwą historię niewidomego himalaisty, który przewodniczył wyprawie w Himalaje. Grupa składała się z uczniów szkoły dla niewidomych dzieci w Lhasie (Tybet) oraz doświadczonych uczestników górskich wypraw.
Film opowiada zarówno o odwadze i determinacji, jak i o wpływie wspinaczki na psychikę dorosłych i dzieci. To także obraz trudności, z jakimi muszą zmagać się niewidome osoby, mieszkające w Tybecie. Według tybetańskich wierzeń bycie niewidomym to kara za grzechy popełnione w poprzednim wcieleniu lub dowód opętania, a co za tym idzie – powód do piętnowania ich przez społeczeństwo.
Zaginiony, reż. Anthony Geffen, 2010
Produkcja kręcona na zboczach Mount Everestu. Opowiada o wyprawie alpinisty Condara Ankera, który wysoko w górach znajduje nienaruszone zwłoki zaginionego 75 lat wcześniej Georga Mallory’a. Mężczyzna postanawia wrócić na Mount Everest i odkryć przyczyny tajemniczego zaginięcia himalaisty.
Meru, reż. Jimmy Chin, Elisabeth Chai Vasarhelyi, 2015
Film o losach trójki alpinistów, którzy postanawiają zdobyć szczyt Meru Peak, położony na wysokości 6600 m n.p.m. Obraz prezentuje nie tylko samą wyprawę, ryzykowną i heroiczną, ale także życie osobiste himalaistów.
Interesuje Cię podobna tematyka? Zapraszamy do pierwszej części cyklu o filmach z górami w tle: Najlepsze filmy o górach, część 1. Filmy fabularne o wspinaczce wysokogórskiej. Już niebawem pojawi się trzeci wpis. Tym razem będzie to przegląd filmów fabularnych o wspinaczce skalnej.