4 grudnia 2019
Obraz Jing Zhang z Pixabay
Zimno, wysoko, wietrznie i pusto. Do tego zapierające dech w piersiach widoki oraz mrożące krew w żyłach i często także inspirujące historie ludzi, którzy są skłonni do największych poświęceń. Zapraszamy na subiektywny przegląd najciekawszych filmów fabularnych o wspinaczach wysokogórskich.
Krzyk kamienia, reż. Werner Herzog, 1991
„Krzyk kamienia” jest międzynarodową produkcją, w tworzeniu której udział brały Argentyna, Francja, Kanada, Niemcy i Włochy. Opowiada o brawurowej i niebezpiecznej przygodzie dwóch mężczyzn, którzy zakładają się o to, który z nich szybciej zdobędzie szczyt góry położonej w Patagonii w Ameryce Południowej. Mimo iż mężczyźni nie są amatorami (jeden z nich jest mistrzem świata we wspinaczce sportowej, drugi zaś cenionym alpinistą), okazuje się, że w starciu z siłami natury, każdy człowiek jest mały i słaby.
Niewątpliwym atutem filmu jest udział Donalda Sutherlanda, który wciela się w rolę towarzyszącego mężczyznom reportera. Dzięki niemu zmagania wspinaczy mogą obserwować widzowie na ekranach telewizorów, a z czasem góry stają się tematem medialnego show.
Północna ściana, reż. Philipp Stölzl, 2008
Film opowiada prawdziwą historię dwóch alpinistów, którzy w latach 30. XX wieku decydują się zdobyć szczyt Eiger, położony w Szwajcarii na wysokości 3700 m n.p.m. Góra ta jest uznawana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia. Jakby tego było mało, alpiniści postanawiają zdobyć ją od strony, na którą wcześniej nie zdecydował się nikt inny.
Film „Północna ściana” opowiada nie tylko o wspinaczce. Ma też mocne zabarwienie polityczne. Dlaczego? Bohaterowie obrazu pochodzą z Bawarii i chcą udowodnić, że rasa aryjska i III Rzesza dominują nad resztą świata.
K2, reż. Franc Roddam, 1991
„K2” to historia dwóch przyjaciół, którzy postanawiają zdobyć groźny i niezwykle trudny szczyt K2. Pokazuje, że na tę niebezpieczną górę może próbować wejść każdy, kto dostanie zaproszenie lub zdobędzie środki. A to, niestety, często kończy się tragicznie.
Film „K2” nie jest oparty na faktach, choć wszyscy doświadczeni wspinacze wiedzą, że podobne zdarzenia mogą mieć miejsce – kontuzje, choroba wysokościowa czy dramatyczna akcja ratunkowa w ostatniej chwili. „K2” trzyma w napięciu od początku do końca i przypadnie do gustu każdemu amatorowi kina akcji i miłośnikowi gór.
Everest, reż. Baltasar Kormákur, 2015
Jeden z najbardziej znanych filmów fabularnych opartych na faktach i jednocześnie ekranizacja książki Johna Krakauera, który brał udział w wyprawie na Mount Everest w 1996 roku. Uczestnikami wyprawy nie byli zawodowi alpiniści, a amatorzy, którzy wzięli udział w komercyjnej wyprawie. Dzisiaj taka forma turystyki górskiej jest rozpowszechniona i budzi sprzeczne emocje. W połowie lat 90. takie wyprawy były jeszcze rzadkością.
Członkowie grupy musieli zmierzyć się nie tylko z własnymi słabościami, ale także z fatalnymi warunkami atmosferycznymi i potężną burzą śnieżną. Film warto obejrzeć nie tylko ze względu na fabułę i fakt, iż historia miała miejsce naprawdę, ale też dla zapierających dech w piersiach widoków.
W drugiej części cyklu na temat filmów o górach znajdziesz wybór najciekawszych naszym zdaniem filmach dokumentalnych o wspinaczce wysokogórskiej. A jeśli interesuje Cię tematyka wspinaczki wysokogórskiej, zapoznaj się z 2 poprzednimi wpisami na temat najlepszych książek o górach: