27 lutego 2020
Obraz StockSnap z Pixabay
Przebywanie w górach niesie za sobą mnóstwo korzyści. To nie tylko możliwość obcowania z naturą i piękne widoki. To także okazja do odpoczynku psychicznego, regeneracji fizycznej i poprawy ogólnej kondycji ciała. Wędrówki po górach wzmacniają stawy i mięśnie, przyczyniają się do zwiększenia objętości płuc oraz hartują organizm. Sprawdź, komu najbardziej służy pobyt w górach i czy istnieją do tego jakieś przeciwwskazania.
Oddychaj głęboko – komu szczególnie polecany jest pobyt w górach i wędrówki po szlakach?
Pobyt w górach szczególnie docenią osoby cierpiące np. na astmę czy inne schorzenia układu oddechowego. Górskie powietrze jest rześkie i czyste, a to świetnie wpływa na drogi oddechowe. Będąc w górach, oddychaj głęboko i poczuj, jak Twoje płuca pracują.
Alergicy oraz osoby z atopowym zapaleniem skóry z pewnością będą zadowoleni z informacji, że powietrze w górach (powyżej 1500 m n.p.m.) nie zawiera alergenów i zanieczyszczeń. Dzięki temu wysokogórskie wędrówki będą miały drogocenny wpływ na zdrowie osób borykających się ze schorzeniami skórnymi.
Klimat górski sprzyja produkcji większej ilości czerwonych krwinek w organizmie. W związku z tym osoby z zaburzeniami tarczycy, anemią czy niedokrwistością powinny zdecydowanie rozważyć wyjazd w góry i piesze wędrówki turystycznymi szlakami.
Ponadto piesze, kilkugodzinne wędrówki zwiększają wydolność organizmu, a co za tym idzie, przyczyniają się do zwiększenia odporności na infekcje. To także dobry sposób dla osób, które chcą utrzymać dobrą kondycję ciała lub spalić kalorie. Organizm w górach jest zmobilizowany do intensywnej pracy i lepiej dotleniony, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej jest efektywne.
Komu jeszcze pobyt w górach wyjdzie na zdrowie? Korzyści z wycieczek w góry odczują na pewno osoby przemęczone, niespokojne, znerwicowane oraz wszyscy ci, którzy chcą po prostu odpocząć psychicznie. Wysiłek fizyczny, kontakt z naturą, cisza i spokój pomagają odzyskać równowagę psychiczną i ukoić nerwy.
Czy pobyt w górach może komuś zaszkodzić?
Niektóre osoby powinny uważać, zanim wybiorą się wysoko w góry. Dlaczego? Jeśli jesteś osobą nadwrażliwą na zmiany pogody, czyli. meteoropatą, w górach, zwłaszcza ich wyższych partiach, możesz odczuwać bóle głowy, niepokój czy ogólne zmęczenie. Wszystko przez zmieniające się gwałtownie warunki atmosferyczne i wahania ciśnienia. Pamiętaj też, że im wyżej wejdziesz, tym ciśnienie będzie niższe, a to również może mieć wpływ na Twoje samopoczucie.
Wycieczek, zwłaszcza w wyższe partie gór i po wysokich szlakach, powinny unikać osoby ze schorzeniami serca, w tym chorobą wieńcową. Wysoko w górach spada ilość tlenu w powietrzu, a to z kolei może wywołać bóle zamostkowe czy duszności. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, możesz szybciej się męczyć i odczuwać zawroty głowy.
Jeśli nie chodziłeś dotąd po górach, wybierz się na spokojny spacer prostym szlakiem, w niższych górach (oczywiście w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem). W okolicach Krynicy Zdroju znajdziesz mnóstwo ścieżek przeznaczonych dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Zapraszamy do naszego pięknego miasta oraz do naszego Pensjonatu. 🙂