Czego nie robić w górach, część 2.

czego nie robić w górach

W drugim wpisie dotyczącym zakazów i zasad dobrych manier, jakich trzeba przestrzegać w górach, skupiamy się w głównej mierze na kwestiach bezpieczeństwa – Twojego, innych turystów i zwierząt żyjących na terenach gór. Sprawdź, czego nie robić w górach, by być bezpiecznym i nie szkodzić ludziom oraz przyrodzie.

Nie niszcz szlaków (infrastruktury turystycznej)

Niestety do aktów wandalizmu dochodzi w górach częściej, niż mogłoby nam się wydawać, dlatego nie sposób nie wspomnieć o zasadzie nieniszczenia infrastruktury turystycznej. Wszystko, co znajduje się na szlakach – ławki, drogowskazy, łańcuchy, stoliki – ma służyć wędrującym po górach turystom. Dlatego właśnie nie można po niczym malować, pisać, wycinać napisów czy niczego zasłaniać. Nie tylko jest to nieestetyczne, ale może być też niebezpieczne. Zamalowana, zdjęta lub zasłonięta tablica informacyjna może sprawić, że ktoś zboczy ze szlaku lub pójdzie tam, gdzie nie chciał (albo nie powinien).

Co ciekawe, część turystów postanawia też zostawić po sobie ślad na… skałach. Tego także pod żadnym pozorem nie należy robić. Wyznania miłości czy podpisywanie się na kamieniach własnym imieniem to także akty wandalizmu.

Nie schodź ze szlaku

W górach szlaków turystycznych wytyczono wystarczająco dużo, by za każdym razem odkrywać nowe rejony. Nie trzeba schodzić z wyznaczonych tras, by szukać przygód. Każdorazowe zobaczenie z trasy może być niebezpieczne dla Ciebie czy Twoich towarzyszy, a także może skończyć się kosztowną akcją ratunkową (którą będziesz musiał pokryć, jeśli ratownicy zmuszeni będą szukać Cię poza szlakiem).

Oznaczone szlaki turystyczne to nie sugestia, tylko ściśle wyznaczone trasy, których każdy musi się trzymać. Schodząc ze szlaku, możesz zabłądzić, zrobić sobie krzywdę lub spotkać dzikie zwierzęta, które w obronie młodych, pożywienia lub przestraszone, mogą być niebezpieczne.

Co równie istotne, szlaki turystyczne, szczególnie te w parkach narodowych i rezerwatach, mają skumulować ruch turystów w konkretnych miejscach. Wyłączenie pewnych obszarów powoduje, że łatwiej chronić faunę i florę przed niszczeniem.

Musisz być ostrożny szczególnie w wysokich górach, a także na obszarach chronionych.

Nie zabieraj ze sobą psów (ani innych zwierząt)

Przepis ten nie jest jednolity dla wszystkich szlaków górskich w Polsce, dlatego przed wyruszeniem z psem w góry, warto upewnić się, co mówią przepisy. Powodem zakazu zabierania ze sobą czworonogów jest m.in. zapach, który wydziela Twoje zwierzę. Może on drażnić dzikie zwierzęta, mieszkające np. w Tatrzańskim Parku Narodowym (oraz innych rezerwatach). Zapach ten może wabić zwierzęta z lasów prosto na szlaki, a także budzić ich agresję – szczególnie wtedy, gdy w okolicy mieszka np. rodzina niedźwiedzi, a na świat dopiero co przyszły młode. W takiej sytuacji matka, która poczuje zagrożenie, może po prostu zaatakować zarówno psa, jak i osoby przebywające na szlaku.

Nie chodź po szlakach w nocy

Taki zakaz również nie obowiązuje we wszystkich regionach, ale zawsze warto zachować ostrożność. Nocne wędrówki, zwłaszcza po wyższych górach, skalistych szlakach czy trasach leśnych, mogą być niebezpieczne – zarówno z uwagi na mrok, jak i na dzikie zwierzęta, które mogą wychodzić wtedy na szlaki.

Ponadto noc, szczególnie w okresie wczesnowiosennym, to czas godów. W związku z tym konieczne jest zapewnienie zwierzętom spokoju. W nocy po prostu natura musi odpocząć od człowieka.

Zanim wyruszysz na szlak w nocy, np. by ze szczytu podziwiać wschód słońca, upewnij się, że jest to dozwolone.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z pierwszym wpisem z cyklu „Czego nie robić w górach”. Skupiliśmy się w nim na tym, co zrobić, aby górska przyroda pozostała piękna, zwierzęta były spokojne, a turyści bezpieczni.

Napisz komentarz