Malownicze okolicy Krynicy Zdrój – Żegiestów

Okolice Krynicy Zdrój - Żegiestów

Tunel w Żegiestowie,, photo by Andrzej Błaszczak, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Lato w pełni! Piękna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do bliższych i dalszych wypraw, dlatego powracamy z naszym cyklem Malownicze okolice Krynicy. W dzisiejszym wpisie uwagę poświęcamy pięknej, uzdrowiskowej wsi, położonej na stromym, zalesionym zboczu, przy zachwycającym przełomie Popradu. O jakiej miejscowości mowa? Oczywiście o Żegiestowie! Poznaj bliżej to niezwykłe miejsce i przekonaj się, dlaczego warto je odwiedzić.

Historia Żegiestowa

Pierwsze wzmianki dotyczące osady Żegiestów pochodzą z XVI wieku. To właśnie wtedy, na polecenie biskupa Franciszka Krasińskiego, rozpoczęto karczowanie lasów, na których miejscu pojawiały się pierwsze domostwa. Na terenie tym osiedlała się przede wszystkim ludność wołoska i ruska, czyli późniejsi Łemkowie. Pierwsi mieszkańcy Żegiestowa, podobnie jak miało to miejsce w innych osadach łemkowskich, trudnili się przede wszystkim pasterstwem. Rolnictwo nie rozwijało się we wsi zbyt intensywnie, ze względu na nieurodzajne gleby.

Prawdziwy przełom w historii Żegiestowa nastąpił w XIX wieku, kiedy to węgierski szlachcic, Ignacy Medwecki, odkrył na tym terenie źródła wód mineralnych. Co ciekawe, działo się to w czasie, gdy na mocy dekretu władz austriackich zamknięto uzdrowisko w Krynicy.

Na przełomie XIX i XX wieku w Żegiestowie powstał Dom Zdrojowy (współcześnie jest to pijalnia wody Anna), wokół którego zaczęły wznosić się zachwycające wille i pensjonaty. Przez miejscowość poprowadzono nową linię kolejową, z Tarnowa do Muszyny.

Po II wojnie światowej uzdrowisko Żegiestów Zdrój zostało upaństwowione. W miejscu kuracjuszy odwiedzających to miejsce na własną rękę, pojawili się tu pracownicy państwowych zakładów, korzystający z Funduszu Wczasów Pracowniczych. Niestety, do dzisiaj Żegiestów-Zdrój nie zdołał odzyskać dawnej sławy.

Żegiestów – atrakcje turystyczne w pobliżu Krynicy Zdrój

Do najciekawszych punktów na mapie Żegiestowa należą:

  • Poprad – rzeka, której źródło znajduje się w Wysokich Tatrach. W południowej części Żegiestowa podziwiać można jej malowniczy przełom. W okresie letnim skorzystać można tutaj ze spływu na łodzi flisackiej.
  • Kamienna plaża – położona przy brzegu Popradu, przy sanatorium Wiktor. W okresie międzywojennym było to najpopularniejsze miejsce w Żegiestowie, uwieczniane na wielu zdjęciach i pocztówkach.
  • Kamień Wandy – owiany legendą kamień znajduje się przy wylocie tunelu kolejowego, w bukowym lesie, u stóp kilkumetrowej skały. Jego nazwa związana jest z napisem „Wando kocham”, którym został ozdobiony jeszcze w czasach przedwojennych. Według miejscowych legend, wyznanie miłości skierowane było do aktorki Wandy Siemaszko, która na początku XX wieku przebywała w uzdrowisku. Jego autorem miał być nieszczęśliwie zakochany rzeźbiarz, który po wyryciu słynnego napisu, popełnił samobójstwo.

Co oprócz Żegiestowa?

Okolice Krynicy Zdrój obfitują w małe, malownicze miejscowości, o bogatej i ciekawej historii. Poznaj je bliżej:

 

Napisz komentarz